Wypowiedź Pana Piotra Dudy Przewodniczącego KK NSZZ „Solidarność” na spotkaniu opłatkowym.

Przewodniczący NSZZ Solidarność podsumował działania związku w ciągu ostatnich dwóch lat. Piotr Duda przyjechał do Kielc na  spotkanie opłatkowe świętokrzyskich struktur związku.

 Zdaniem szefa Solidarności do najważniejszych sukcesów Solidarności należą: obniżenie wieku emerytalnego oraz ograniczenie handlu w niedzielę.  – W 2016 roku walczyliśmy o obniżenie wieku emerytalnego. To się udało.  W 2017 roku toczyliśmy batalię o wolne niedziele. I choć staje się to realne, to nie do końca jesteśmy usatysfakcjonowani, bo póki co możemy mówić jedynie o dwóch niedzielach wolnych od handlu miesięcznie. Traktujemy to jednak jako dłuższe vacatio legis. Bo od 2020 roku w Polsce będziemy mieć wszystkie niedziele wolne od handlu – powiedział Piotr Duda, przewodniczący NSZZ Solidarność.

Wśród sukcesów szef związku wymienia również spadek bezrobocia do rekordowo niskiego poziomu 6,6 proc czy podwyższenie stawki godzinowej za pracę. – Walczymy również o wzrost płacy minimalnej. Chcemy, aby osiągnęła ona co najmniej poziom 50 procent średniego wynagrodzenia – powiedział Piotr Duda.

Z ust przewodniczącego padły także słowa krytyki. – Po raz kolejny zamrożone są place na rok 2018 w sferze budżetowej. To nas  martwi i boli, bo wiele tysięcy pracowników od wielu lat mają  zamrożone płace na bardzo niskim poziomie.  Jako związkowcy musimy walczyć i dążyć do tego aby to zmienić – powiedział. Piotr Duda zapewniał również, że Solidarność będzie walczyła także o poprawę sytuacji w służbie zdrowia.