Komunikat z 25-04-2019r.

Solidarność” miała rację!

Nauczyciele nie przegrali! Przypomnijmy, że 7 kwietnia zespół negocjacyjny Krajowej Sekcji Oświaty i Wychowania NSZZ „Solidarność” podpisał z rządem porozumienie, które uwzględniło większość naszych postulatów.

KSOiW NSZZ „Solidarność” wynegocjowała: 15 proc. waloryzację wynagrodzeń w tym roku, zmianę systemu wynagradzania (na przełomie czerwca i lipca tego roku ma zostać opracowany nowy system wynagradzania, według którego pensje nauczycieli będą powiązane z przeciętnym wynagrodzeniem w gospodarce narodowej), przywrócenie przepisów dotyczących oceny pracy sprzed września 2018 r., skrócenie ścieżki awansu zawodowego, określenie minimum dodatku za wychowawstwo w wysokości 300 zł oraz przyznanie dodatkowych tzw. godzin do dyspozycji dyrektora.

Podpisane z rządem porozumienie to efekt skutecznych negocjacji, które prowadziła KSOiW NSZZ „Solidarność” i pragmatycznego podejścia do negocjacji.

Przypominamy, że to nasz Związek przez półtora roku prowadził otwartą walkę z MEN, a także rządem, domagając się podwyżek wynagrodzeń oraz poprawy warunków pracy.

W tym roku i ubiegłym to NSZZ „Solidarność” skierował do MEN, premiera Mateusza Morawieckiego oraz polityków zajmujących się problematyką oświaty, szereg opinii i pism, w których wyjaśnialiśmy konieczność podwyższenia wynagrodzeń pracowników oświaty oraz przeprowadzenia zmian w przepisach prawnych.

W maju 2018 r. Walne Zebranie Delegatów KSOiW NSZZ „Solidarność” przyjęło stanowisko, żądając odwołania Anny Zalewskiej z funkcji ministra edukacji. Cztery miesiące później, we wrześniu „Solidarność” zorganizowała pikietę przed MEN, dając „czerwoną kartkę” minister edukacji. W grudniu 2018 r. zorganizowaliśmy ogólnopolską akcję informacyjną, podczas której w całym kraju odbyły się konferencje prasowe. Przedstawialiśmy na nich niesatysfakcjonujący nas przebieg negocjacji z Ministerstwem Edukacji Narodowej oraz postulaty Krajowej Sekcji Oświaty i Wychowania NSZZ „Solidarności”. 15 stycznia 2019 r. Nadzwyczajna Rada Krajowej Sekcji Oświaty i Wychowania NSZZ Solidarność” powołała komitet protestacyjno – strajkowy. Uzgodniono wtedy harmonogram naszego protestu i zobligowano nasze struktury do powołania regionalnych sztabów protestacyjno – strajkowych oraz rozpoczęcia procedur sporów zbiorowych. W marcu tego roku nauczyciele z „Solidarności” prowadzili akcję okupacyjną kuratorium oświaty w Krakowie, a potem dramatyczny protest głodowy. To wtedy właśnie rząd zgodził się na pierwsze ustępstwa. Dodajmy, że w zespole negocjacyjnym KSOiW NSZZ „Solidarność”, który podpisał 7 kwietnia porozumienie z rządem, byli również przedstawiciele protestujących nauczycieli z Krakowa.

Od początku prowadzenia akcji protestacyjnej, nie chcieliśmy, by zakładnikami naszej walki z rządem byli uczniowie. Zdawaliśmy sobie także sprawę, o czym informowaliśmy nauczycieli, że prowadzenie strajków w szkołach, naraża ich na utratę zarobków, a także na inne bolesne konsekwencje. Uparte żądanie, formułowane przez inne centrale związkowe, spełnienia zaporowego postulatu podwyżki wynagrodzeń o tysiąc złotych, doprowadziło do tego, że rząd zaczął forować propozycję zwiększenia nauczycielskiego pensum.

Stanowczo podkreślamy, że podwyżki wynagrodzeń nauczycieli oraz zmiany w przepisach prawnych dotyczących oceny pracy i awansu zawodowego oraz nowy system wynagradzania to sukces negocjacyjny KSOiW NSZZ „Solidarność”. Porozumienie z rządem, które gwarantuje realizację naszych postulatów, podpisał tylko jeden związek zawodowy NSZZ „Solidarność”!

Prezydium

KSOiW NSZZ „Solidarność”

Komunikat z 24-04-2019r.

Warszawa, 24 kwietnia 2019 r.

Obradujące 23–24 kwietnia br. w Warszawie Prezydium Krajowej Sekcji
Oświaty i Wychowania NSZZ „Solidarność” odniosło się m.in. do bieżącej sytuacji
w oświacie i efektów porozumienia z rządem, które zostało podpisane 7 kwietnia
przez zespół negocjacyjny KSOiW. Dyskutowano także na temat przebiegu
rozmów podczas wczorajszego (23 kwietnia) spotkania Prezydium Rady Dialogu
Społecznego w Warszawie.
Odnosząc się do zaproszenia premiera Mateusza Morawieckiego do
wzięcia udziału w obradach „okrągłego stołu” na temat oświaty, zaplanowanych na
26 kwietnia na Stadionie Narodowym w Warszawie, wystosowano do premiera
rządu RP pismo, w którym czytamy m.in.: „W opinii naszego Związku
zaproponowana formuła spotkania na Stadionie Narodowym w Warszawie nie
gwarantuje efektywnej dyskusji nad rzeczywistymi problemami polskiej oświaty”.
Jednocześnie poinformowano, że przedstawiciele KSOiW NSZZ „Solidarność”
wezmą udział w obradach „okrągłego stołu” w charakterze obserwatorów.
Prezydium KSOiW NSZZ „Solidarność” oznajmia, że zespół
ds. ekonomicznych Krajowej Sekcji jest gotów do podjęcia z rządem
merytorycznych rozmów na temat zmiany systemu wynagradzania. W piśmie do
premiera Mateusza Morawickiego podkreślamy, że „oczekujemy pilnego
rozpoczęcia prac nad realizacją uzgodnionych postulatów, w szczególności
podjęcia merytorycznych rozmów na temat zmiany systemu wynagradzania
nauczycieli i powiązania go ze wzrostem gospodarczym”.

Olga Zielińska
Rzecznik prasowy